KİTAPLAR


Ferihan Diril'in Dua Terkipleri

Annemin Çeyiz Sandığı

Modern Tasavvuf

ANA KONULAR


DİĞER


BİYOGRAFİ

Samsun’un Bafra ilçesinde jandarma kumandanı bir babanın kızı olarak dünyaya geldim. Babamın mesleği gereği olarak, çocukluğum ve gençliğim ülkemizin farklı yerlerinde geçti. Ve bu yerlerin her biri, beni farklı kültürde, farklı insanlarla tanıştırdı. Belki de böyle bir yetişme çağıydı beni insanları analiz etme, onları dinleme, insanın yapısını ve gizemini araştırma konusunda meraklandıran…

Bilge ve evlat yetiştirme konusunda adeta bir “sanatçı” olan annem ile bilgeliği tanımak, öğrenmek ve insanın bir bilge olma yolundaki yolculuğunu tatmak fırsatını buldum.

Evliliğim ile beraber bu defa eşimin mesleği gereği farklı ülkeleri görme şansına eriştim. Bu dönemlerde de çocukluğumdan beri gelen insanları tanıma, onları gözlemleme, onların sırlarını çözme merakım ile beraber bu defa da farklı ülkeleri, coğrafyaları ve kültürleri tanıyarak evrenin sırlarını anlama konusunda kendimi geliştirmeye başladım. Bunu yaparken bazen yeryüzünün gerçeğinden, bazen de gökyüzünün gizlerinden güç aldım.

Evliliğim, tüm güzellikleri ile beraber bana ve eşime 2 evlat kazandırdı.

Bu sefer annemin bana miras bıraktığı en önemli değerlerden biri olan, “evlat yetiştirme sanatını”; kendi evlatlarımızı yetiştirirken uygulamaya gayret ettim. Farklı yerlerde farklı insanları tanıyarak gelişen insan bilgim, bu defa da çocuklarımızın gitgide büyüdüğü ve gelişen bireyler haline geldiği dönemlerde; farklı bir jenerasyona ait 2 kişinin fikirleri, düşünceleri, hayalleri ve umutları ile çok daha gelişti.

Bu yaşamdan sonra kendime bir soru sordum:

Ferihan Diril kimdir ve nasıl bir modeldir?

Ferihan Diril, öncelikle bir eş ve bir annedir. Ailesi onun için çok değerlidir ve öncelikli görevi, çocuklarının eğitimini ve gelişimini desteklemek; aile içi hizmetleri üstlenmek ve eşine her yönden yardımcı olabilmektir.

Fakat bu göreve sahip birçok eş ve anneden daha farklı olarak, kişisel gelişimi üzerinde uzun seneler çalışmalar yapmış ve bunu akademik platformlarda desteklemiş; hem topluma hem ailesine büyük katkısı olmuş gerçek bir Cumhuriyet kadınıdır.

Şimdi, bu çalışmalarını gençlere aktarmak niyetiyle değişik eğitim programları geliştirmiş ve bu konuda eğitimler vermektedir.

AÇEV

Bir AÇEV üyesi olarak duygularım şudur ki, öğrenmek kendini ifade etmek, ailesi özellikle çocukları ile daha iyi iletişim kurmak isteyen, dolu hayatında mutlaka özel bir yer açarak okuma ve yazma öğrenmeye gelen yetişkin insanlar.

Bir okutman olarak benim bilgilerimi aktarmaya, onların ise bu bilgiyi almaya hazır oldukları sevgi ve eğitim ortamı.

Birebir veriyorsunuz ve alıyorsunuz.

Eğitim sonunda görüyorsunuz ki yeter ki insan istesin.

Her yaşta, her ortamda başaramayacağı şey yoktur.

İnsan…

Kendini tanımakla görevli çok kutsal bir canlı.

Kişi bir kütüphane gibi kendinin farkına varacak ve sonra kendini bir kitap gibi sayfa sayfa okuyacak.

İnsanın uyum ve denge içinde olması için bilgiye ihtiyacı vardır. Bilgi hayatı kolaylaştırır.

Bir insanın bilgiye ulaşabilmesi için okuması ve yazması gerekir ki bu ışık altında kendini aydınlatsın. Bir ampul gibi önce kendini, sonra etrafını.

Toplumun en önemli öğesi kadındır. Toplumları ileri taşıyan, çocuğu topluma hazırlayan kadındır.

Bir kadın ne kadar bilgili, aydın olursa, medeniyetler o kadar ivme kazanır.

TEGV

Bu kuruluşta 2 sene gönüllü yaz okulu yöneticiliği yapmak, hayatın bana sunduğu en büyük mutluluklardan biridir. 7-13 yaş çocukları için hazırlanan, bir aylık ücretsiz yaz okulu programı. Bu 1 ay içerisinde, çocukları eğitiyorsunuz öğretiyorsunuz ve aynı zamanda eğlenmeleri için de en güzel ortamı hazırlıyorsunuz.

Bütün bu programı hazırlamak, uygulamak, değişik ortamlardan gönüllü olarak gelmesini sağladığınız eğitimci gençler ve sizi destekleyen sponsor kuruluşlar.

Tamamen gönüllü olarak yönetimini üstlendiğiniz bu ortamın sevgi, bilgi, görgü ve anlayış çarkını sizin çevirmeniz ise bir insan olarak duyabileceğiniz en büyük haz oluyor.

##