KİTAPLAR


Ferihan Diril'in Dua Terkipleri

Annemin Çeyiz Sandığı

Modern Tasavvuf

ANA KONULAR


DİĞER


Çok Güzel Bir HİKAYE

Bir yolcu harap kulübesinin önünde çıplak ayakla oturmuş sigarasını tüttürüyordu. Oradan geçen bir yabancı, köylüden bir bardak su istemek için yanına gitti. Muhabbete başladılar:
”Bu sene pamuk nasıl?”diye sordu adam.
”Pamuk ekmedim” dedi köylü.
”Peki, mısır nasıl?”
”Ekmedim. Yağmur yağar diye korktum.”

Adam mahcup oldu fakat neşesini bozmamak için sordu: ”Patates nasıl?”

”Ekmedim. Hastalık gelmesinden korktum” dedi köylü.

”Peki, ne ektin?” diyen adama köylü: ”Hiçbir şey ekmedim, kendimi emniyete aldım” diye cevap verdi.

Bu köylü tarlasını ekmedi ve boş bir tarlası var. Bir çok insan da hayat tarlasına korkuları yüzünden ekim yapamıyor ve boş bir hayatın kenarında sigarasını tüttürüyor.

Başarılı insan, hatasından ders alır,

Hata yapmaktan korkmaz,

Hatayı telafi etmek için çözüm üretir,

Hatanın kaynağını bulur,

Hatanın insanın doğasında olduğunu bilir.

Hata yapmaktan korkulmamalıdır. Bir Fransız yazar ”Yapılacak o kadar çok hata var ki, aynısını yapmak için hiçbir sebep yok” demiştir.

Sanıldığının aksine başarılı insanlar az hata yapanlar değil hata yapmaktan korkmayanlar ve hatalarından ders alan insanlardır.

Hatalarımız yüzünden kendimizi cezalandırmamalıyız. Cezalar bizim cesaretimizi kırar, korkak davranmamıza sebep olur. Bununla beraber, hata yapmaktan korkar ve kaçarız. Bu da insanın hareket alanını daraltır ve başarıya ulaşmakta zorluk çıkarır.

Öte yandan hata yaptığımızda kendimize iyi davranırsak hatanın üzerimizde oluşturacağı stres ve baskıyı azaltmış oluruz. Böylece bu hatalardan ders alınacak yönleri aramaya başlayabiliriz.

Hataların isteyerek yapılmadığını unutmayın. Hatalar bir eylem sonucu ortaya çıkar. Yani bir şeylere ulaşmak, bir şeyleri başarmak için yapılan eylemler esnasında hatalar doğar.

”Her hata iyi bir öğretmendir, yeter ki iyi bir öğrenci olalım”

( Niyazi F. ERES )

##